NRS6012T3R3NMGG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Mfr.Part #:
NRS6012T3R3NMGG
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD,6.00mm×6.00mm×1.20mm SMD/SMT 3.3 µH 30 % 1.7 A 105 mΩ
ParameterValue
Tolerance30 %
Height - Seated (Max)1.2 mm
Length6 mm
Width5.9944 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-25 °C
Number of Pins2
Composition(Kit Type)Wirewound
Height1.2 mm
PackagingReel
Depth6.2 mm
Halogen FreeHalogen Free
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Pitch4.7 mm
REACH SVHCUnknown
Self Resonant Frequency42 MHz
TypeWirewound
Current Rating1.7 A
DC Resistance (DCR)105 mΩ
Test Frequency100 kHz
ShieldingShielded
Inductance3.3 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)1.7 A
inductance tolerance30 %
Max DC Current1.8 A
Saturation Current1.8 A
Schedule B8504500000
Max Saturation Current1.8 A
Max Temperature Rise Current1.7 A
Temperature Rise Current1.95 A
Max Length6.2 mm
Max Width6.2 mm
Min Length5.8 mm
Min Width5.8 mm